HORSKÁ CHATA KAMENITÝ

Číslo magnetky 831

Kraj:  Moravskoslezský

Okres:  Frýdek-Místek

 

Kamenitý se nachází v Moravskoslezských Beskydech nad obcí Dolní Lomná. Leží ve výšce cca 800 m n. m., na žluté turistické značce v sedle mezi vrcholy Kozubovou a Babím vrchem. Okolní terén je vhodný pro turistiku, cykloturistiku. V zimním období se zde nacházejí dobré podmínky pro provozování běžeckého lyžování.


Jednou z nejhezčích značených turistických cest v Beskydech je bezpochyby hřebenová cesta relativně rovinatými, jen zvolna stoupajícími úseky ze Slavíče přes Kamenité na Kozubovou, nebo z Kozubové na Slavíč. Z Kamenitého (810 m), velmi přitažlivého horského hřebenu táhnoucího se západovýchodním směrem od masivu Babího vrchu a Slaviče ke Kozubové, je možno dohlédnout až do údolí Horní Lomné a na hraniční hřebenovou část.
Na Kamenitém se nacházel kdysi prales, kultivován v době valašské kolonizace na pastviny. Někdy v polovině 19. století byl postaven první obytný dům pastýře, který se zde rozhodl trvale bydlet a obdělávat půdu. K částečnému oživení turistického ruchu přispělo postavení skromné horské hospody na hřebeni Kamenitého v období meziválečném. Budova byla v roce 1961 zasažena bleskem a zcela vyhořela.


Ještě po druhé světové válce žilo na Kamenitém ve 12 šindelem krytých domcích 16 rodin. Postupně však opouštěli svá hospodářství a rodinné domky přenechávali a odprodávali k rekreačním účelům. K značnému oživení turistického ruchu v této oblasti pak přispělo otevření turistické chaty v budově bývalé polské školy, včetně možnosti stravování a ubytování.

Objekt chaty Kamenitý byl kompletně zrekonstruován a nově vybaven. V přízemí je vám k dispozici společenská místnost se SAT-TV, DVD, projektorem a krbovými kamny. V 1. patře se nachází čtyři pokoje, z toho 2 pokoje včetně vybavení WC a sprchy.

 

V letním období určitě využijete posezení s grilem a ohništěm, děti pak určitě potěší houpačky a prolézačky. Všechny prostory chaty jsou nekuřácké.

 

 

FotoFotoFotoFoto