NÝRSKO

Číslo magnetky 584

Kraj: Plzeňský

Okres: Klatovy

 

Město na řece Úhlavě proslavily brýle - továrna na jejich výrobu se sem na konci 19. století přestěhovala z Vídně. Nýrsko je zároveň bránou do západní části Šumavy, do oblasti Královského hvozdu, a okolím se klikatí železniční trať do Železné Rudy.

 

Nejstarší budovou Nýrska je kostel sv. Tomáše apoštola. Větší chrám Čtrnácti svatých pomocníků uprostřed náměstí, zmenšená kopie dominikánského kostela sv. Vavřince v Klatovech, byl v roce 1973 srovnán se zemí. V centru města se dochovalo několik budov s malebnými barokními štíty a bývalý vrchnostenský hostinec, k návštěvě zve Muzeum Královského hvozdu. Rybářská ulice vám připomene bývalé židovské ghetto, z něhož se dochovalo několik domů, jižně od města si prohlédnete starý židovský hřbitov.
 

Jižně od přírodního koupaliště objevíte Lesní divadlo, jednu z nejzajímavějších památek Nýrska. Součástí scény byla skála za jevištěm, podchody a propadliště, hlediště pojalo 1 480 diváků. V dobách největší slávy tu účinkovala řada významných herců, nyní se hraje příležitostně. Kolem divadla vede naučná stezka, která posléze lesem vystoupá až ke zřícenině hradu Pajrek. Nějakou dobu dokonce sloužil jako doupě loupeživých rytířů, od poloviny 16. století je ale trvale opuštěný.
 

Z Nýrska se můžete vypravit na známou šumavskou túru přes Prenet, Můstek a Pancíř až na Špičák. V Nýrské přehradě se sice nevykoupete, slouží jako zdroj pitné vody pro část Klatovska a Domažlicka, začínají u ní ale trasy a cyklostezky do oblasti Královského hvozdu, zalesněného hřebenu mezi Svatou Kateřinou a Železnou Rudou s vrcholy Ostrým, Velkým Kokrháčem, Svarohem a Jezerní horou, Černým a Čertovým jezerem, vodopádem Bílá strž a řadou dalších přírodních rezervací.

 

 

Foto