PANENSKÝ TÝNEC

Číslo magnetky 828

Kraj:  Ústecký

Okres:  Louny

 

Podobně jako místa nepříjemná a temná existují i místa pozitivní, nabitá léčivou energií. Do druhé kategorie prý patří Panenský Týnec, městys při cestě ze Slaného do Loun. Překvapí vás nikdy nedostavěným klášterním areálem s gotickým chrámem a zvonicí.

 

Během 13. století založil Habart ze Žerotína v Panenském Týnci klášter klarisek. Dominantou areálu je nedostavěný gotický chrám Panny Marie se zvonicí; údajně stojí v místě, kde se protínají dvě zóny léčivé pozitivní energie a křížení násobí jejich sílu. Energie chrámu prý dokáže odstraňovat depresivní stavy a přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Areál obklopuje park s odpočinkovými místy, dětským hřištěm a altánkem, najdete tu i občerstvení a obchůdek s upomínkovými předměty.
 

Do kláštera v Panenském Týnci byly uvedeny řeholní panny z Anežského kláštera na Starém Městě v Praze, z řádu klarisek, který založila sv. Anežka. Možná právě tady leží klíč k otázce, kde leží její hrob. V roce 1420 jeptišky z Týnce odešly a ukryly se před husity v Praze, poté se sem vrátily. Celou tu dobu měly pečovat o Anežčiny ostatky, ale po husitských válkách se už nikdy nenašly. K jejich objevení stačí maličkost: najít pod chrámem či v jeho okolí tajnou podzemní chodbu či kryptu.
 

Zastavte se na místním hřbitově a klasicistní hrobkou Jana Tuscanyho; nachází se tu rovněž hrob botanika, objevitele a cestovatele Benedikta Roezla, jehož pomník stojí na Karlově náměstí v Praze. O tajné chodbě sice nevíme, ale jižně od panenského Týnce objevíte zříceniny hradu Žerotín. U silnice směrem na Slaný stojí kostel sv. Blažeje s barokně zastřešenou studánkou, jejíž vodě byla připisována léčivá a zázračná schopnost. V nedaleké Třebízi si můžete prohlédnout Národopisné muzeum Slánska.

 

FotoFoto