SEDLEC-PRČICE

Číslo magnetky 840

Kraj: Středočeský

Okres: Příbram

 

Dvojměstí jsou města, která vznikla spojením dvou osad. Většinou zvítězí nový název, jen málokdy se používají obě původní jména. Někdy to ale jde; například v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi anebo ve městě Sedlec-Prčice, které leží uprostřed oblasti přezdívané Český Merán.

 

Dvě samostatné obce Sedlec a Prčice se spojily až v roce 1957 a dodnes je od sebe lehce rozeznáte. V centru Prčice na Vítkově náměstí stojí kostel sv. Vavřince, před radnicí plastika kamenného škrpálu připomíná každoroční slavný květnový pochod Praha-Prčice. Přes kamenný most se sochami Ignáce Platzera dojdete do Sedlce, kde se z historických staveb dochoval jen novorománsky upravený kostel sv. Jeronýma. Severně od Prčice leží židovský hřbitov.
 

Když v roce 1174 Vladislav II. vyslal poselství k císaři Fridrichu Barbarossovi, vedle pražského biskupa Bedřicha se jej účastnil také Vítek z Prčice, statečný rytíř, vážený člen panovnické družiny a také praotec rozvětveného rodu jihočeských Vítkovců. Vítkův znak s pětilistou růží je vůbec prvním známým českým šlechtickým rodovým znakem a svůj původ od něj odvozovala řada známých rodů – Rožmberkové, páni z Landštejna, páni z Hradce, páni ze Stráže i páni z Újezda a Ústí.
 

Pro okolí Sedlce-Prčice se koncem 19. století vžilo pojmenování Český Merán, to proto, že se prý zdejší krajina podobá té kolem italského města Merano. Cyklistické, turistické a v zimě běžkařské trasy vás zavedou třeba na Jistebnickou vrchovinu s nejvyšším vrcholem Javorovou skálou, o kousek dál objevíte lyžařský areál Monínec. Ten nabízí řadu volnočasových aktivit i po zbytek roku, je tu například bikepark a hotel s wellness, golfistům je k dispozici 18jamkové hřiště Čertovo břemeno.

FotoFotoFotoFoto