SKALNÍ HRAD SLOUP

Číslo magnetky 343

Kraj: Liberecký
Okres: Česká Lípa

Ve skalách bylo objeveno při průzkumech mnoho nálezů, dokládajících zdejší pravěké osídlení lidmi z pozdní doby kamenné a později Germány. Samotný hrad postavili asi v 13. století Ronovci, (zmiňován je roku 1290 Čeněk z Ojvína) a brzy se jej ujala jejich příbuzenská větev pánů Berků z Dubé. Ke konci období husitských válek (uvádí se rok 1427) se na hradě usídlil loupeživý rytíř (lapka) Mikeš (či Mikuláš) Pancíř ze Smojna. Pod ochranou pánů z Vartenberka i odtud podnikal loupeživé výpravy do Lužice. V roce 1444 odvetná výprava vojska z Lužice znamenala obléhání hradu, nicméně dobyt nebyl. O rok později další výprava hrad znovu oblehla, obránce nechala vyhladovět a nakonec jej vypálila. Mikeš sice lužičanům slíbil, že hrad neobnoví, vojska odešla a on během tří let hrad obnovil a ve svých loupeživých výpravách okolím pokračoval. Roku 1455 jej předal svým synům. Na počátku roku 1471 jej koupili znovu Berkové z Dubé. Během třicetileté války, roku 1639 byl zničen švédskými vojsky vedenými generálem Banérem a pak již obnoven nikdy nebyl.

Skalní hrad Sloup je památkově chráněný objekt. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.
Pro tyto slavnostní chvíle je k dispozici kostel a chodby ambitu. Vynechat byste neměli ani křížovou chodbu a na jižních ochozech obnovenou klášterní vinici.

Délka skály činí 100 m a šířka 60 m. Skála byla v průběhu historie lidmi značně přizpůsobována a postupně doplňována o další objekty. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny. I když nejsou prostory instalovány, jsou zcela bez sbírkových uměleckých předmětů, jsou velmi působivé.

Hrad je zajímavý sám o sobě, skrývá ale navíc ještě jednu zvláštnost. Pokud se vydáte na jeho prohlídku a vyjdete až na vrcholovou část, uvidíte schody vedoucí do nitra skály. Právě tudy scházel Petr Máchal ( se svým čertovským kamarádem Jankem do pekla v oblíbené pohádkové komedii S čerty nejsou žerty. Na hradě se natáčela také romantická pohádka Anička s lískovými oříšky.

Foto