ŠTĚTÍ

Číslo magnetky 864

Kraj: Ústecký

Okres: Litoměřice

 

Štětí tvoří vlastní město a devět místních částí. Jsou to Brocno, Čakovice, Hněvice, Chcebuz, Počeplice, Radouň, Stračí, Újezd a Veselí.

V těsné blízkosti města leží rozsáhlý tovární komplex na výrobu papíru, který je největším zaměstnavatelem v regionu. Je zde také několik menších průmyslových podniků. Štětí je moderním, zhruba devítitisícovým, sídlem s vysokým stupněm občanské vybavenosti. Jeho místní části poskytují kombinaci venkovského bydlení a snadné dostupnosti služeb.

Kulturní a společenský život města je velmi bohatý. Štětí se pravidelně zapojuje do akcí Den Země, Hodina Země, Ukliďme Česko, Mezinárodní den památek a historických sídel nebo Evropský týden mobility. Městská knihovna se účastní projektů Týden knihoven, Celé Česko čte dětem či Noc s Andersenem. Dále zde probíhají kurzy Virtuální univerzity třetího věku, setkání se spisovateli, tematické přednášky, paměťové terapie, tvořivé dílny, výstavy fotografií a uměleckých děl a mnoho soutěží pro děti a seniory.

Na území Štětí a jeho místních částí je mnoho geologicky, botanicky i zoologicky zajímavých lokalit.

Město leží na pravém břehu Labe v úrodné kotlině, vyplněné čtvrtohorními náplavami. Při řece směrem k Počeplicím se táhne úzký pás lužního lesa, který je spolu s pobřežními sítinami ornitologicky velmi bohatý. Rybáři často navštěvované jsou tůně na štětské i hněvické straně Labe.

Východně a severně od města se zdvihá svah, tvořený vápencovými usazeninami druhohorního mělkého moře. Tímto svahem začíná Dokeská pahorkatina. Na jeho hraně při cestě do Čakovic byla nedávno vyhlášena evropsky významná lokalita Přírodní památka Bílé stráně u Štětí, kde se vyskytuje řada vzácných suchomilných rostlin a zajímavá entomofauna. Blízko Radouně, nad údolím potoka Obrtky, se pak nalézají dvě stanoviště Přírodní památky Radouň, kde roste chráněný Vstavač vojenský, jedna z našich orchidejí.
Východně od Stračí začínají rozsáhlé lesy, plné borůvčí a pískovcových skal, s hojností zvěře. Odtud, přes Brocno, Chcebuz, Újezd a Veselí vede západní hranice CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Krásný rozhled do kraje skýtá vrch Špičák (281 m) nad Štětím, který vznikl při třetihorní vulkanické činnosti proražením pískovcových a vápencových vrstev. Zdejší čedič byl těžen na štěrk a pozůstatky lomu bývají často v lidové fantazii považovány za kráter. Z vrcholu je vidět nedaleký Říp, vápencový vrch Sovici, oblouk Českého Středohoří, kopce Kokořínska, Liběchov a Mělník.

Foto