VÍTKŮV HRÁDEK

Číslo magnetky 368

Kraj: Jihočeský

Okres: Český Krumlov

 

Nejvýše položený hrad v Čechách (1053 m.n.m.) s největší dochovanou obytnou věží tzv. donjonem o rozměrech 17,5x14 m nabízí nejkrásnější výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí také na Alpy v Rakousku. 

 

Vybudováním střeženého hraničního pásma a vojenské pozorovatelny byla po 2.světové válce až do roku 1990 návštěva tohoto místa znemožněna. Hrad byl opět zpřístupněn vřejnosti po 60. letech  v roce 2005 u příležitosti 200.výročí narození A.Stiftera.

 

Vítkův Hrádek se nachází na pravé straně Lipenského jezera nad osadou Sv. Tomáš 6 km od obce Přední Výtoň a 7 km od městečka Frymburk.

 

Zajimavostí je,že zde byl v roce 1394 krátce vězně panskou šlechtou král Václav IV., syn krále Karla IV. a také toto kouzelné místo navštívil v roce 1861 korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa.

Vítkův Hrádek (Wittinghausen) byl založen v pol. 13.stol. Vítkem z Krumlova jako správní středisko kolonizovaného území a jako strážní hrad obchodní stezky z Rakous do Čech. Po vymření krumlovské větve Vítkovců přešel hrad v roce 1302 do vlastnictví Rožmberků. Roku 1602 poslední rožmberský vladař Petr Vok ve finanční tísni prodává krumlovské panství  i s Vítkovým hrádkem císaři Rudolfu II. a ještě  roku 1621 je na hradě císařská posádka. Roku 1622 přechází z rukou Ferdinanda II. do vlastnictví štýrského rodu Eggenbergů. V roce 1719 získávají eggenbergský majetek knížata ze Schwarzenberku až do roku 1945.

 

Od roku 1948 až do 1989 byl Vítkův Hrádek využíván armádou jako hláska protivzdušné obrany ,nezadržitelně chátral a byl v havarijním stavu předán obci Přední Výtoň, která ho v tomto stavu pronajala Očanskému sdružení Vítkův Hrádek, které nejdříve nechalo zpracovat studii na využití Vítkova Hrádku, následoval stavebně technický a stavebně historický průzkum vč. rešerší. Dále bylo provedeno změření hradu a hradeb a byl dokončen archeologický průzkum.

 

Foto