PLANETÁRIUM OSTRAVA

Číslo magnetky 776

Kraj:  Moravskoslezský

Okres:  Ostrava

 

Planetárium Ostrava bylo poprvé otevřeno v roce 1980 a svoji současnou podobu dostalo v letech 2012-2014 při rozsáhlé rekonstrukci. V současné době nabízí malým i velkým návštěvníkům vesmírné zážitky v Sále planetária nebo u dalekohledu a také hraní s interaktivními exponáty.

 

Hlavní atrakcí jsou představení v Sále planetária se sférickou projekcí a digitálním simulátorem vesmíru. Promítají se zde sférické filmy, které převážně popularizují vesmír, kosmonautiku a další přírodní vědy. Konají se zde však také hudební představení s reprodukovanou i živou hudbou.

Na skutečný vesmír se návštěvníci Planetária Ostrava mohou podívat skrz astronomické dalekohledy při pravidelných veřejných pozorováních nebo při sledování zvláštních úkazů, jako jsou např. zatmění Slunce a Měsíce.

V Kinosále se konají filmové projekce na klasické promítací plátno a také popularizační přednášky pro vážnější zájemce o vědecké poznatky.

V neposlední řadě si návštěvníci mohou pohrát s několika desítkami interaktivních exponátů v Experimentáriu.

V budově planetária se též nachází Galerie Mira. Jde o poměrně prostornou místnost, kde jsou vystavovány výtvarná díla, fotografie i různé vzdělávací materiály.

Program Planetária Ostrava je určen mateřským, základním a středním školám i široké veřejnosti.

 

FotoFoto