VĚTRNÝ MLÝN U VELKÝCH TĚŠAN

Číslo magnetky 423

Kraj: Zlínský

Okres: Kroměříž

 

Na severním úpatí Chřibů stojí celodřevěný dvoupatrový mlýn z první poloviny 19. století. V interiéru je umístěna expozice mlynářské techniky Muzea Kroměřížska. Dne 28. května 2014 byl Větrný mlýn Velké Těšany prohlášen za národní kulturní památku.

 

Mlýn je dřevěná dvoupatrová stavba se sedlovou střechou, zavěšená na konstrukci z trámů. Základ stavby tvoří kříž, do nějž je nasazen středový vertikální sloup „otec“, podepřený čtyřmi vzpěrami. Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno „sedlo“ z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola na větrných lopat. Horní část mlýna, kde jsou kameny a násypka pro zrno se nazývá „zanáška“. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“ místnost pro mlynáře a mleče. Podle požadované kvality mouky se zrno přemílalo i několikrát. Pytle se zrnem a mouka se do zanášky vynášely po schodech.


K otáčení mlýnem sloužil trámec, dosahující k zemi, později se používal hever nebo žentour. Mlýn se natáčel po větru tak, aby
hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách.


Staňte se chvíli mlynářem a vyzkoušejte si
vážení na decimálce, fungování fukaru anebo se můžete vyfotografovat v mlynářské čepici. Po výkladu si můžete zasoutěžit a najít součásti mlýna s "podivnými" názvy  – běhoun, hasačert, hlava draka, lub apod. 

 

 

Foto