VINAŘSTVÍ NOSRETI

Číslo magnetky 478

Kraj: Jihomoravský

Okres: Břeclav

 

Vinařství se nachází v staré vinařské obci Zaječí na jižní Moravě, kde pod modrým nebem a žhnoucím sluncem dozrávají vína prvotřídní kvality a chuti. Přijeďte si odpočinout do malebného prostředí Palavských vrchů a jezer. Navštivte vstupní bránu k nádhernému koutu Jižní Moravy plného cyklistických vinařských stezek, které se klikatí mezi vinicemi a vinnými sklípky. Zavedou Vás do perly Jižní Moravy Valticko-Lednického areálu, na pálavské hrady Dívčí a Sirotčí, na přehrady Novomlýnskou a Mušovskou a na další kouzelná místa Břeclavského regionu.

 

Obec Zaječí se nachází na Jižní Moravě mezi Hustopečemi u Brna a Břeclaví, ve vzdálenosti 40 kilometrů od Brna. Obec má necelých 1400 obyvatel. Na jihozápadu je lemována Pálavskými vrchy a Novomlýnskými nádržemi, na opačné straně se pak nachází velké vinařské obce, jako jsou Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Kobylí, Bořetice a Vrbice. Zaječí má dobrou strategickou polohu, je vstupní branou do Lednicko-Valtického areálu (10 km), na Pálavské vrchy 8 (km) a Pálavská jezera (Mušovská, Strachotínská a Novomlýnská nádrž). Vinařství se nachází v klidné části obce obklopené krásnou přírodou s výhledem na Pálavské vrchy a Pálavská jezera. Pro své umístění má obec Zaječí potenciál stát se vyhledávanou turistickou a rekreační základnou všech milovníků přírody a vína a to ať už pěšky, na kole, nebo autem. Obec Zaječí nabízí návštěvníkům i bohatý kulturní program, jehož vrcholy jsou tradiční krojované hody, Velikonoční košt vína, Zaječské otevřené sklepy, Svatovavřinecké svěcení vína u kapličky Sv. Urbana, spojené se „Zarážením hory“ a Svatomartinské putování. Vinařství Nosreti tyto akce dlouhodobě spoluorganizuje a podporuje.

 

Vinařství Nosreti se nachází v rozsáhlém areálu vinného sklepa vystavěného v roce 1921 americkým státním občanem. Po zabrání Československa stala se obec s převážně německým obyvatelstvem součástí Sudet a sklep přešel na německé majitele. Po válce, po osídlení Sudet českým obyvatelstvem, přešel areál pod Družstvo vinařů obce. Po vzniku Vinařských závodů Velké Pavlovice přechází areál do jejich držení a to až do chvíle, kdy tento státní podnik provedl po roce 1993 špatně privatizační projekt a o areál se přihlásil stát. Soudní spory se táhly dlouhých sedm let, díky čemuž byl celý objekt značně zdevastovaný. Po dohodě se státem i s Vinařskými závody kupuje zchátralý objekt v roce 2000 Jaroslav Nosräti. Přibližně 15 let probíhá celková přestavba areálu na ucelený vinařský podnik s vlastními 20 ha vinic, penzionem, rozsáhlým zázemím a volnočasovými zážitkovými aktivitami.

 

Foto