NEVEKLOV

Číslo magnetky 553

Kraj: Středočeský

Okres: Benešov

 

Přesné datum založení Neveklova ani původ jeho názvu není znám. Víme však, že od starodávna náležel pánům z Růže, neboť podle jedné z nejstarších zmínek byl právě jedním z Rožmberků - Jindřichem - prodán roku 1285 klášteru na Zderaze za 300 hřiven. Do poloviny 16. století však zůstával "v zástavě" Vladyků z Neveklova. Do bitvy na Bílé Hoře Neveklov obdržel různá práva - podací, várečné, jarmareční; občanům neveklovským byly udělovány úlevy na robotách. Zásluhou rytíře Adama Řepy byl povýšen na město v roce 1563.

 

Osudná bitva bělohorská však znamenala pro celé české země a tedy i pro Neveklov veliké změny poměrů. Tehdejší majitel Smil z Hodějova se zúčastnil vzpoury protestantských stavů v roce 1618, a proto mu byly zabaveny veškeré statky, které koupil 12. května 1622 Pavel Michna z Vacínova.

 

Michna byl horlivý katolík a jako takový se snažil katolickou víru s bezohlednou přísností zavést po celém panství. Také zbavil Neveklov veškerých výsad, jelikož prý měšťané se vzpourou souhlasili. Na místo vypuzeného protestantského faráře byl dosazen farář katolický a pod jeho správu byly postupně dány i okolní osady (Maršovice, Křečovice). Rokem 1652 počínají v Neveklově matriky.

Neveklovu se nevyhnul ani mor, kterému v roce 1772 podlehlo 133 obyvatel. Také zhoubné požáry si vyžádaly svou daň: roku 1752 lehlo popelem padesát  měšťanských domů, roku 1790 byla zničena mimo jiné i kostelní věž s krásnými zvony a roku 1814 vyhořelo děkanství, škola a 50 měšťanských domů.

 

Od roku 1550 patří k Neveklovu také panství Tloskov. Za vlády krále Ferdinanda I. v roce 1563 byly Neveklovu uděleny městské výsady a zároveň také městský znak, na kterém jsou dvě věže, symbolizující spojení Neveklova s Tloskovem. Roku 1872 koupil první Tloskov Vincenc Daněk, spoluzakladatel firmy Breitfeld a Daněk.

 

Tragický osud postihl Neveklovsko za 2. světové války. Od roku 1942 byl celý kraj vysídlován a bylo zde zřízeno cvičiště zbraní SS.

 

Toto vysídlení hluboce poznamenalo život obyvatel. Nejenže podstatně narušilo stávající život lidí, kteří pracovali převáženě v zemědělství a již po několik pokolení byli srostlí s krajem a půdou, která jim dávala obživu, ale znamenaly i silné komplikace v zařizování existence nové.

 

Po válce se obyvatelé vraceli na místa kde bydleli, ale našli jen pobořené zdi, vyražená okna a dveře, zpustošená pole, otrávené studně. Všude kolem číhala smrt - miny a granáty. Přesto se národní poutě v Netvořicích 19. srpna zúčastňuje několik tisíc lidí. Všichni účastníci a s nimi celý národ si znovu uvědomuje co je to fašismus. Obnova území byla po válce financována organizací UNRRA, tato pomoc však po odmítnutí Marshalova plánu ustala.

 

Jednotné zemědělské družstvo bylo v Neveklově založeno v roce 1952. Tomu předcházelo několik společných akcí. V letech 1945 - 1948 byl vybudován místní vodovod, vodárna a dvě studny. V letech 1948 - 1950 bylo založeno v Neveklově Strojní družstvo pro společnou výpomoc zemědělskými stroji. Americké traktory Farmer se staly základem první traktorové stanice v Tloskově.

 

Již v roce 1946 byla otevřena zemědělská škola v Neveklově, která zde zůstala do roku 1955. V roce 1952 bylo v budově neveklovské radnice postaveno kino. V tomtéž roce bylo postaveno 6 bytových jednotek u sokolovny. Od roku 1966 se v rámci družstevní výstavby předalo občanům 60 bytových jednotek. Dalších 12 bytů postavilo JZD, 24 bytů Státní statky, 10 bytových jednotek vzniklo v řadové zástavbě, 140 v individuální bytové výstavbě a 30 v panelových domech.

 

Za zmínku stojí také poválečné osudy zámku Tloskov. V roce 1946 zde měl sídlo Svaz vynálezců, od roku 1954 hračkářské družstvo Dereda, v roce 1958 patřil armádě a konečně od 1. 11. 1959 je zde Ústav sociální péče pro mládež.

 

V současné době žije v Neveklově 2350 obyvatel.

FotoFoto