OPAVA

Číslo magnetky 560

Kraj:  Moravskoslezský

Okres:  Opava

 

Nad soutokem hlavních řek Opavska - Opavy a Moravice se rozkládá město Opava. Město je historickým, společenským i obchodním centrem regionu. Důkazem toho je množství historických památek a atraktivit, které se na území města nacházejí.

Prohlédnout si tak můžete např. budovu Slezského divadla, které provozuje dva soubory, činoherní a operní těleso, Blücherův barokní šlechtický palác s bohatou štukem zdobenou fasádou, Müllerův dům, kde je v současné době umístěno archeologické pracoviště Slezského muzea.

 

Novorenesanční symetrická budova Slezského zemského muzea byla postavena podle projektu vídeňských architektů Johanna Scheringera a Franze Kachlera firmou Julius Lundwall v letech 1893 – 1895. V roce 1958 bylo zřízeno a k muzeu připojeno Arboretum v Novém Dvoře a také Památník Petra Bezruče a Srub Petra Bezruče na Ostravicí.

 

Památník Petra Bezruče, který byl vybudován v letech 1955 -1956 na místě válkou zničeného rodného domu spisovatele Petra Bezruče (1867 - 1958), je turistickým lákadlem. V letech 1866 -1868 zde pobýval básníkův otec prof. Antonín Vašek, jeden z nejvýznamnějších představitelů národního obrození ve Slezsku. Dnes je památník literárněvědným pracovištěm Slezského zemského muzea v Opavě. Mimo jiné se zde nachází jedna z expozic Slezského zemského muzea zabývající se osobností Petra Bezruče.

 

Typickou siluetu města dotváří věž Hláska u novorenesanční budovy opavské radnice. Městská věž, jinak též Hodinářská věž, je čtyřboká s třípatrovou bání a otevřenou lucernou se třemi zvony. Původní dřevěná věž, z níž bývaly hlášeny požáry, zahajovány trhy i slavnostní shromáždění, byla smetena vichřicí. Novou věž postavil opavský stavitel Kryštof Prochhuber v letech 1614 - 1618. V současné době je budova sídlem Magistrátu města Opavy.

 

Na území města najdeme také mnoho církevních památek, jako např. kostel Nejsvětější Trojice, Dominikánský kostel sv. Václava, Kapli sv. Kříže (Švédská kaple) či Minoritský klášter s kostelem sv. Ducha.

 

FotoFotoFotoFoto