MĚSTSKÝ PALÁC TEMPL

Číslo magnetky 455

Kraj: Středočeský

Okres: Mladá Boleslav

 

Pozdně gotický městský palác zvaný Templ byl postaven kolem roku 1490 jako sídlo hejtmana boleslavského panství Jana Císařovského z Hliníka. Třípodlažní budova je umístěna na skalní ostrožně nad řekou Jizerou v linii hradeb, což palác předurčovalo i k obranné funkci.


Do Bílé hory byli majiteli Templu význační šlechtici. Roku 1628 byl palác prodán jako konfiskát a stal se majetkem předních měšťanů Mladé Boleslavi. Po požáru během třicetileté války proběhly rozsáhlé barokní úpravy a Templ ztratil postavení panského domu.


V současné době se v  Templu nachází výstavní síň a stálá archeologická a historická muzejní expozice TEMPLUM HISTORICUM ET ARCHAEOLOGICUM BOLESLAVIENSE.

 

Součástí stálé muzejní expozice je parkán, kde je vybudováno archeologické hřiště pro dětiOriginální řešení tohoto  prostoru bylo oceněno na Grand Prix Obce architektů 2001 v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba čestným uznáním.  Děti si zde mohou zahrát na archeology (vykopat kostru skrčence či střepy pravěkých nádob), na pravěké lovce nebo navštívit slovanskou polozemnici z 10. století.

 

Foto