KLADNO

Číslo magnetky: 513

Kraj: Středočeský
Okres: Kladno

Kladno je největším městem Středočeského kraje a s téměř sedmdesát jedním tisícem obyvatel zároveň třinácté největší město České republiky. Nachází se v Kladenské tabuli, zhruba dvacet pět kilometrů severozápadně od Prahy.

První zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. Tehdy bylo nynější město zmiňováno jako ves, kterou vlastnil rod Kladenských z Kladna. Ten roku 1543 vymřel “po meči” a a vlastnická práva následně připadla rytířskému rodu Žďárských ze Žďáru.

Za jejich vlády se z vesnice stalo městečko, a to v roce 1561. Součástí privilegií bylo používání vlastního znaku: modrého štítu s polovinou stříbrné orlice a rysem.

Bouřlivý rozvoj obce ovšem nastal až v druhé polovině 19. století během průmyslové revoluce. Postupně získalo řadu privilegií. V roce 1870 bylo povýšeno na město a osmnáct let později mu byl udělen čestný titul “královské horní město”.

Důležitost Kladna potvrdil v roce 1914 císař František Josef I. Městský znak tehdy získal symboly hornictví – zkřížená stříbrná kladívka ovinutá zlatou stuhou.

Rozkvět vystavěný na těžbě uhlí a těžkém průmyslu pokračoval i za První republiky. Silnou pozici měla ovšem v Kladně i tehdejší komunistická strana, která těžila z množství dělníků pracujících v často otřesných podmínkách. Tehdy také získalo Kladno přezdívku Rudé.

Záhy po obsazení Československa v roce 1939 nechali nacisté uvěznit všechny členy městského zastupitelstva. Vybudovali tam také sídlo obávané centrály gestapa. To se mimo jiné stalo iniciátorkou vyhlazení nedaleké obce Lidice. Kaple kladenského reálného gymnázia byla posledním místem pobytu lidických žen a dětí před jejich transporty do říše.

Po roce 1945 patřilo Kladno k městům, kde komunistická strana navazující na tradiční revoluční nálady ve městě potvrdila svou silnou pozici. Jejímu převzetí moci v únoru 1948 tak nic nebránilo. Záhy poté se Kladno začalo opět výrazně měnit. Rozrůstající se průmysl a těžba lákaly stále více lidí a pro ně vyrůstala rozsáhlá panelová sídliště.

Historie Kladna je neodmyslitelně spojená s těžbou černého uhlí. Jeho ložiska jsou dodnes pod velkou částí města. Stopy intenzivní těžby, ale i hutní činnosti jsou ostatně vidět v krajině dodnes, jde konkrétně o zarůstající haldy důlní hlušiny a železárenské trusky.