KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ

Číslo magnetky: 578

Kraj: Ústecký
Okres: Chomutov

Město Klášterec nad Ohří se nachází na levém břehu řeky Ohře, 36 km východně od světoznámých lázní Karlovy Vary, v místě, kde krásnou přírodní kulisu tvoří rozhraní Krušných a Doupovských hor.

Dějiny Klášterce nad Ohří výrazně ovlivnili Thunové, kteří panství získali po bitvě na Bílé Hoře a v jejich majetku městečko zůstalo až do poloviny 19. století. V zámku si můžete prohlédnout muzeum porcelánu, projít se zámeckým parkem, navštívit Thunskou hrobku a v létě nezapomeňte na místní aquapark.

V květnu 1881 jistý Josef Fickert zjistil, že voda v jeho nové studni má kyselou, ale velmi příjemnou chuť. Místní si ji oblíbili, ale dar přírody zhodnotil až po několika letech nový majitel, cukrovarník František Fieber. Pramen pojmenoval po své ženě Evženie, dal jej odborně podchytit a upravit jeho jímání. Kousek od zámku proti proudu Ohře postupně vyrostl pavilon a park, ovšem tradice dnešních Lázní Evženie se zrodila až roku 1898, kdy byla „Evženka“ oficiálně zařazena mezi léčivé prameny.

Na kláštereckém zámku je vystavena nejobsáhlejší expozice českého porcelánu. Připomíná rok 1794, kdy ve městě vznikla třetí nejstarší (a dosud funkční) porcelánka v českých zemích, dnes pod značkou Thun 1794. V dobových vitrínách a interiérech jsou vystaveny výrobky z většiny českých manufaktur a porcelánek, spatříte tu i kousky z jiných částí Evropy, Japonska a Číny. Další prohlídkový okruh vám představí zámecký areál s parkem, salou terrenou a kostelem Nejsvětější Trojice s Thunskou hrobkou.

Na zámek v Klášterci nad Ohří se můžete vypravit i s dětmi a nemusíte se bát, že se unudí v sálech plných porcelánu; právě pro ně je tu připravena expozice Pohádková země Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Kopeckých, další pohádky a keramické figurky vás budou provázet při výstupu na zámeckou věž. Pro horké letní dny je skvělým cílem klášterecký aquapark, milovníci adrenalinu by měli vyzkoušet letecký simulátor Boeingu 737. K výletům do okolí zvou zříceniny hradů Šumburk, Egerberk a Perštejn.