POČÁTKY
Číslo magnetky: 653
Kraj: Vysočina
Okres: Pelhřimov
Počátky leží v krajině Českomoravské vrchoviny, v kopcích pokrytých lesy, s bohatstvím rybníků, pramenů potoků, které jsou počátky velkých řek. Odtud město odvozuje původ svého jména. Pramenem Nežárky je Počátecký potok, jehož soutok s říčkou Žirovničkou je nejnižším místem počátecka (570 m). Jihovýchodně od soutoku se vypíná nejvyšší vrchol Vysočiny – Javořice (837m). Původně Počátky nejspíš představovaly pouze trhovou vesnici. Dodnes je patrný starý půdorys osady – ulice podél cesty (spojující Jihlavu a Jindřichův Hradec), rozšiřující se ve střední části, kde došlo k založení kostela. Podle archeologických nálezů i písemných zpráv osídlení Počátecka nesahá dále než do 2. pol. 13. stol., což ovlivnil fakt, že se nacházíme na Českomoravské vrchovin ě, tj. v nadmořské výšce kolem 600 – 750 m n. m., v oblasti, která k usazení díky kamenité půdě, bažinám a rašeliništím příliš nelákala. Navíc krajinu po celé 12. století a pravděpodobně ještě v 1. pol. Století třináctého pokrýval prales, tvořící přirozenou zemskou hranici s Moravou. Oblast se zalidnila až během německé kolonizace, která postupně pronikala proti proudům říček a potoků i do výše položených míst.
Nejstarší písemná zpráva pochází z konce 80. let 13. stol. (nejspíše se váže k r. 1289, který byl oficiálně uznán i pro oslavy 700 let Počátek v r. 1989). Prvním známým majitelem je Vítek ze Švábenic, respektive jeho manželka Perchta z Kralovan, která mu Počátky přinesla věnem. Další majitel se uvádí Štěpán z Březnice až v 50. letech 14. stol. Majiteli Počátek se v r. 1389 stali Páni z Hradce. Tomáš Pešina z Čechorodu uvádí, že město za věrnost Menhartovi z Hradce během husitských válek získalo v r. 1439 právo zbudovat zděné hradby. Bohužel se privilegium s touto milostí nedochovalo, nejstarší máme až z roku 1504.
Hospodářský rozmach města je patrný od 2. pol. 19. st., kdy zde bylo otevřeno hned několik továren, z nichž některé fungují dodnes, dále byla založena celá řada institucí a spolků. Největší turistický ruch město zažívalo na začátku 20. století, kdy bylo vyhledávaným rekreačním místem pro čisté ovzduší i léčivou vodu. V blízkém okolí leží Lázně sv. Kateřiny, které byly v tomto období velmi populární zvláště mezi pražskou smetánkou – navštívila je celá řada známých osobností, např. Julius Zeyer, bratři Čapkové…
Právem jsou počátečtí pyšní na svého rodáka Otokara Březinu, nejvýznamnějšího básníka českého symbolismu. Narodil se rodičům Ignáci Jebavému a Kateřině Fákové jako druhorozený syn ze třetího manželství, Po ukončení školní docházky na počátecké škole, odešel studovat do Telče. Po působení v Jinošově, Nové Říši odešel do Jaroměřic, kde je i pochován. V jeho sousedství prožíval dětství jiný významný umělec, hudební skladatel Vítězslav Novák, který v Počátkách získal své první hudební vzdělání.
Z Počátek můžete vycestovat autem, na kole nebo pěšky, po vyznačených stezkách, do Telče, Studené, Jindřichova Hradce, Kamenice nad Lipou, Pelhřimova, Horní Cerekve (všechna města do vzdál. 25 km).