STARÝ PLZENEC

Číslo magnetky: 757

Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň – město

Když roku 1295 založil český král Václav II. město Plzeň, vybral si místo takzvaně „na zelené louce“ kousek od původní „staré“ Plzně, tedy dnešního Starého Plzence. Město v údolí řeky Úslavy mezi vrchy Radyně a Hůrka dnes leží přibližně 4 km od centra nové Plzně, i když obě města už téměř srostla.

Při návštěvě Starého Plzence musíte vidět jednu z dominant celého okolí, raně románskou rotundu svatého Petra a Pavla na vrchu Hůrka, zřejmě nejstarší celistvě dochovanou církevní památku v Česku. Stojí v místech, kde býval knížecí hrad, někdejší správní centrum celého Plzeňska. Z tehdejších osmi chrámů se dochovaly jen některé, například kostel sv. Jana Křtitele na náměstí a kostel Narození Panny Marie na Malé Straně. Místo, kde stával jeden ze zaniklých kostelů, připomíná socha sv. Blažeje.

Dominantou Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Pohádková výstava v hradní věži vám představí všechny přízraky, strašidla a tajemné pověsti: po hradbách například projíždí Černej Honza s trakařem kolomazi, strašlivý Radouš, hradní pán s oslíma ušima, si čte v čarodějných knihách, a nocí se ozývá kvílení jeho padesáti popravených manželek. Za to, že podědila jeho oslí uši, pak zavraždil i padesát novorozeňat. K útěku prý Radyně nabízí šestnáct tajných chodeb, ale nikdo neví, kam která vede.

Ve Starém Plzenci se můžete vypravit za další z charakteristických chutí a vůni plzeňského regionu. Tradice výroby piva tu však vystřídá prohlídka míst, kde se moderní technologie mísí s alchymií vinařského umění při výrobě šumivých vín značky Bohemia Sekt. Kromě toho si můžete prohlédnout Hasičské muzeum a svézt se na nejdelší motokárové dráze v Česku. Rodinám s dětmi se bude líbit také Plzenecká úzkorozchodná průmyslová dráha v areálu dětského tábora.