SKANZEN RYMICE U HOLEŠOVA

Číslo magnetky 419

Kraj: Zlínský

Okres: Kroměříž

 

Soubor lidových staveb východní Hané Rymice u Holešova je známý rovněž jako Muzeum Kroměřížska v Rymicích. Muzeum představuje několik objektů situovaných v historickém jádru obce a v místní části Hejnice.

 

Vlastní historie skanzenu nebo přesněji muzea zřízeného v původních objektech doplněných o přenesené stavby spadá až do 2. poloviny 20. století. Roku 1977 jsou veřejnosti zpřístupněny první objekty spravované Muzeem Kroměřížska. Kromě těchto objektů sloužících osvětové funkci (např. knihovna) jsou některé ze staveb dosud ještě obývány.

 

Veřejnosti přístupné stavby jsou situovány převážně při komunikaci vymezující ze severní strany návesní prostor obce Rymice. Dále rovněž v místní části zv. Hejnice, ležící východně od historického jádra obce s kostelem. Mezi těmito původně samostatnými soubory staveb dochovanými v podobě odpovídající převážně 18. a 19. století je ještě situován areál renesanční tvrze, která je veřejnosti rovněž zpřístupněna.

 

Na ojediněle dochované domy s roubenou jizbou nebo komorou, doložené staršími stavebně-historickými průzkumy, bylo užíváno především dřeva z listnatých stromů. Ve většině případů bylo již dřevo kombinováno s nespalným materiálem - hlínou a kamenem. Kamene bylo přitom již dlouho užíváno na podezdívky staveb a posléze celé stěny, budované rovněž z hlíny ve formě hliněných válků nebo cihel. Částečně odkryta zůstala zeď provedená z válků klasovitého kladení.

 

Z vnější strany byla roubená konstrukce krytá hliněnou mazaninou. Mapa stabilního katastru proto zachycuje i tyto stavby v červené barvě odpovídající nespalnému provedení. Povrchovou úpravou jsou ovšem opatřeny i zděny provedené z kamene nebo hlíny.

 

Na zakrytí starších valbových střech je užita došková střešní krytina, umožňující snadné a plynulé vykrývání četných nároží či úžlabí střech včetně jejich výškového rozdílu. Na střechách sedlových se v současnosti uplatňuje i šindelová střešní krytina. Šindel náleží rovněž mezi lehkou, avšak spalnou krytinu snadno podléhají trvalé vlhkosti.

 

Celý soubor je doplňován o stavby přemístěné z okolních obcí. Příkladem je dřevěný větrný mlýn beraního typu z Bořenovic, náležející mezi ojediněle dochované technické památky v oblasti východní Hané.

Foto