BRANDLÍN

Číslo magnetky 21

Kraj: Jihočeský

Okres: Tábor

 

Zámek Brandlín byl původně samostatným deskovým statkem s tvrzí, když nejstarším známým držitelem byl Ješek z Brandlína, který zemřel roku 1362. Protože nezanechal mužského dědice, získali majetek Olbramové Brandlínští ze Štěkře, kteří tvrz počátkem 16. století přestavěli na renesanční.

Dále se vystřídalo více majitelů, mj. rod Hozlauerů z Hozlau a Černínové z Chudenic, kteří tvrz přestavěli na zámek v barokním slohu. V 18 století patřil zámek Klášteru Zlatá Koruna, rodině baronů Nádherných, následovaly další barokní úpravy. Poslední přestavby jsou známy z let 1934 a 1958. Nyní je zámek po rozsáhlé rekonstrukci a stává se po dlouhé době přístupný veřejnosti. Konají se zde kulturní akce, koncerty a je vyhledávaným místem pro svatební obřady.


V dolní části zámku se nachází zámecká krčma, kde můžete posedět v příjemném prostředí s pohledem na krásné klenby a erby všech původních majitelů.


V prvním patře je mimo jiné expozice rytířského sálu, kde naleznete historické objekty a jejich repliky, včetně rozsáhlé sbírky zámeckých hodin. Ve věži je pak umístěna galerie malíře Borise Eibla.
Z venku si můžete prohlédnout zachovalé renesanční sgrafity, zajímavě řešené je barokní východní průčelí a pro návštěvníky se připravuje na znovuotevření zámecký park.

Foto