CHOTĚBOŘ

Číslo magnetky 61

Kraj: Vysočina

Okres: Havlíčkův Brod

 

Raně barokní zámek italského typu s anglickým parkem v chráněném údolí řeky Doubravky. V zámku sídlí muzeum s historicko-vlastivědnou expozicí. V obrazárně jsou k vidění díla místních malířů, kteří měli vztah ke zdejšímu regionu (Rykr, Prucha, Horník, Opatrný).

 

Zámek byl postaven v letech 1701-1702 pro Františka Ferdinanda Kinského na místě původní tvrze ze 14. století. Byl dvakrát upravován, poprvé v letech 1865-1870, podruhé po požáru v roce 1927. Nyní je zámek restituován a je v něm umístěno Městské muzeum. K zámku patří patnáctihektarový anglický park v chráněném údolí řeky Doubravky.

 

Stálá expozice Městského muzea Chotěboř je instalovaná v bývalých pěti hostinských pokojích chotěbořského zámku a v barokním sále. „Chotěboř očima výtvarných umělců“ seznámí návštěvníka s pohledy na město a jeho okolí v podání výtvarníků různých generací, stylů a technik. “Sbírka historických zbraní“ obsahuje chladné a palné zbraně vojenské i lovecké. Ve „sbírkách sakrálního umění“ se seznámíte s kolekcí plastik, obrazů a liturgických předmětů 16. - 19. století. Sugestivní obraz "Svatý Pavel před branami Damašku" namaloval malíř z okruhu Petra Brandla. Secesních sbírek se dočkáte v expozici „Městský salón 1. třetiny 20. století“. K vidění je příborník, jídelní židle, dobové sklo i porcelán. V reprezentačním barokním sále, největší místnosti chotěbořského zámku, patří k nejcenějšímu vybavení kazetový strop a původní dřevěné táflování.

Foto