DOLNÍ KOUNICE

Číslo magnetky 35

Kraj: Jihomoravský

Okres: Brno - venkov

 

Hrad a zámek Dolní Kounice je otevřen veřejnosti teprve od roku 2007. Od tohoto roku zde pravidelně probíhají celodenní zábavné programy pro rodiny s dětmi, svatební obřady, svatební hostiny, zážitkové programy pro firmy, programy pro školy, školky a zájmová sdružení, oslavy narozenin, prezentace firem, open air párty, taneční večery v hradním sklepení, večery u cimbálu, oslavy příchodu nového roku a další různorodé akce podporující zábavu, kulturu i obchod. Je také možné si pronajmout část nebo i celý hrad.

Mimo tyto akce zde probíhají od května do září prohlídky. V rámci prohlídkové trasy mohou návštěvníci shlédnout dochované architektonické prvky od gotiky až po renesanci.

Mezi historické lahůdky, kterými se hrad a zámek v Dolních Kounicích pyšní patří mimo jiné krásná hřebínková klenba hned u vstupu do hlavního paláce, kuželkový portál, gotická polokruhová bašta s částečně dochovanou gotickou freskovou výzdobou, zelená světnice, kde bývali mladí panoši připravováni do stavu rytířského, diamantový portál, částečně dochované zámkové střílny, černá kuchyně, ukázka dřívější hradní hygieny, částečně dochované sgrafity, hodovní sál a v neposlední řadě vzácné samonosné točité pískovcové schodiště. Dále možnost shlédnout bývalé vodní příkopy, tři hradní brány a mosty, které bývaly opatřeny padacím mostem a mnoho dalších zajímavostí.

Návštěvníci zde mohou vidět v originále architekturu z roku 1280 a dřívějších let, neboť hrad a zámek v Dolních Kounicích patří k nejstarším v ČR.

V neposlední řadě se návštěvníci seznámí s bohatou historií vztahující se k této památce, neboť je to jeden z mála klášterních hradů a je s ním spojováno i usmíření Čechů a Moravanů a upevnění české státnosti po poslední velké bitvě mezi nimi v roce 1185.

Na tomto krásném místě si přijdou na své nejen milovníci historie a romantiky, ale i rodiny s dětmi v rámci různorodých programů. Více informací, především o historii a nejen o ní, je možné shlédnout na www.zamekkounice.cz.

 

FotoFoto