KYNŽVART

Číslo magnetky 96

Kraj: Karlovarský

Okres: Cheb

 

Do dnešní podoby byl zámek Kynžvart přestavěn v letech 1820 - 33 podle návrhu známého vídeňského architekta Pietra Nobileho jako letní rezidence pro knížete Metternicha. Jednalo se o přestavbu staršího renesančního, barokně upraveného zámku, který patřil Mettternichům od roku 1623.

 

Klemens Václav Nepomuk Lothar kníže Metternich zastával funkci rakouského ministra zahraničí a posléze státního kancléře. Na svém oblíbeném zámku vedl řadu diplomatických jednání a Kynžvart navštívilo mnoho významných osobností, mezi jinými také Johann Wolfgang Goethe nebo hrabě Kašpar Šternberk.

 

Rakouský kancléř byl také znám jako sběratel s širokým rozhledem. Soustředil na zámku velké množství uměleckých předmětů, sbíral mince, medaile, zbraně a porcelán. K nejvyhledávanějším patří jeho sbírka kuriozit. Navíc zde  založil jednu z největších šlechtických knihoven v Čechách. Jako správce sbírek u něj působil chebský kat Karel Huss.

 

Zámek napadený dřevomorkou byl v roce 1976 uzavřen a po dlouhodobé rekonstrukci v roce 1994 znovu otevřen pro veřejnost. Součástí zámku je rozlehlý anglický park.

FotoFoto