LETOHRÁDEK HVĚZDA

Číslo magnetky 104

Kraj: Praha

Okres: Praha

 

Letohrádek Hvězda je renesanční letohrádek, stojící v oboře Hvězda v městské části Praha-Liboc, v místech, kde se odehrávala bitva na Bílé hoře. Byl vystavěn na půdorysu šesticípé hvězdy a patří mezi tzv. filozofické stavby. V interiéru je možné zhlédnout stálou expozici o bitvě na Bílé hoře a četné sezónní výstavy. Jedná se o Národní kulturní památku.

 

Letohrádek Hvězda byl navržen a vystavěn Ferdinandovým synem Ferdinandem Tyrolským a sloužil převážně jako lovecké sídlo pro přilehlou oboru. Renesanční stavba je na základě svého vztahu k mytologii a antickému božstvu považována za filozofickou stavbu – například díky jejímu půdorysu Šalamounovy (Davidovy) hvězdy či jednotlivým podlažím letohrádku představujícím čtyři živly – vodu, oheň, zemi a vzduch.


V letohrádku sídlilo téměř celou druhou polovinu 20. století Muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. Dnes zde najdeme Památník národního písemnictví a expozici zaměřenou na bitvu na Bílé hoře – je zde vystaven model bitvy, přehled bělohorské doby a její reflexe v umění či expozice Ferdinanda Tyrolského.

 

 

Foto