TROJA

Číslo magnetky 190

Kraj: Praha
Okres:
Praha

Jeden z nejkrásnějších barokních zámků ze 17. století v Čechách představuje dlouhodobou expozici ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, která uvádí přední české malíře, tvořící v duchu modernismu, expresionismu a neoklasicismu.

Návštěvníci mohou vidět díla od Maxmiliána Pirnera, Antonína Slavíčka, Václava Špály, Otakara Nejedlého nebo Williho Nowaka. Hlavní sál zámku zaujme rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně a vede z něj velkolepé dvojramenné schodiště vyzdobené sochami přímo do rozsáhlého a pěkně udržovaného francouzského parku s terakotovými vázami.

Raně barokní zámek Troja byl postaven v letech 1679–1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka. Projektant Trojského zámku byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey. Inspiraci pro zámek v Troji čerpal ze svého pobytu v Itálii, kde si oblíbil stavby typu římské příměstské vily. Dominantou celé budovy je bezpochyby velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s dalšími přilehlými salóny. Hlavní sál zámku zaujme rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně a vede z něj velkolepé dvojramenné schodiště vyzdobené sochami přímo do rozsáhlého a pěkně udržovaného francouzského parku s terakotovými vázami.

Malířskou výzdobu v přízemí zámku převážně zhotovil Carpoforo Tencalla. Strop a stěny ústředního sálu pokrývají fresky s námětem Apotheosy vítězství nad Turky u Vídně a oslavují tak Habsburky. Fresky namalovali nizozemští malíři Abraham a Izak Godinové. Přilehlé místnosti pak vyzdobil italský malíř Francisco Marchetti se synem Giovannim freskami s náměty antické mytologie a oslavou stavebníků zámku. V zámku se nachází celkem 4000 m2 maleb, z toho 1400 m2 v hlavním sále, který slouží také ke koncertům.

FotoFoto