ZOO PARK VYŠKOV

Číslo magnetky 512

Kraj: Jihomoravský

Okres: Vyškov

 

ZOO Park Vyškov vznikl v roce 1965 a je zaměřen především na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa. V současné době chováme přes 500 zvířat ve 125 druzích nebo plemenech. Chtěli bychom hlavně dětem, ale i dospělým návštěvníkům, ukázat, že například kráva není fialová příšera nesoucí na hřbetě reklamní nápis, že vajíčko není vytvořeno uměle ve fabrice, ale že je „zařídí“ sama příroda v těle slepice a mnoho dalších skutečností, které mohou zůstat v dnešní přetechnizované době dětem utajeny.

 

V ZOO se nachází Dvoreček naší babičky, kde přichází návštěvníci do přímého kontaktu s domácími zvířaty – mohou zde krmit nebo si pohladit kůzlátka, jehňátka a další zvířata. Součástí areálu zooparku je i replika hanáckého statku z přelomu 19. a 20. století s expozicí tradičního venkovského života a centrem environmentální výchovy, v němž jsou interaktivní expozice s ekologickými tématy. Součástí zooparku je i DinoPark a vyškovská hvězdárna v krásném přírodním prostředí Marchanického hájku.

 

Původní Koutek živé přírody byl založen v dubnu 1965 panem Zdeňkem Sokolíčkem a co je na tehdejší dobu skoro neuvěřitelné, již 8. srpna téhož roku byl před očima stovek prvních návštěvníků slavnostně otevřen. Vše bylo provedeno svépomocí v tehdejší „dobrovolné“ akci „Z“, jak dokumentuje mnoho výstřižků z tisku i dochovaných fotografií. Zdeněk Sokolíček byl neúnavným nadšencem a propagátorem chovu ohrožených druhů živočichů a přenášel svou lásku ke zvířatům na děti a mládež. Přispěl k tomu, že zookoutek se stával známým po celé republice i v zahraničí a navštěvovalo ho mnoho populárních osobností - o tom svědčí jeho dochované návštěvnické deníky.

 

Již od svého vzniku se Koutek živé přírody zaměřil na chov drobných domácích i divoce žijících živočichů z celého světa. Nebylo jednoduché v  tehdejší době, nepřející mnoho výjezdům a kontaktům se zahraničím, získávat zvířata z cizích zemí, a tak se postupně začala orientace tohoto zoologického zařízení zaměřovat na primitivní a původní domácí zvířata. Vždyť bez cílevědomé chovatelské práce by zřejmě mnohá plemena i druhy dnes již vymizely.

 

Během svého trvání procházela zahrada obdobím rozkvětu, ale i doslova živoření, a zřejmě nejkritičtějším byl rok 1990. Právě tehdy se rozhodovalo, zda zdevastovanou zahradu, která sloužila převážně jako zimoviště pro zvířata z cirkusů a zvěřinců, zrušit nebo právě naopak do ní investovat nemalé prostředky a zachovat ji. Naštěstí pro dnešní návštěvníky zvítězil zdravý rozum a byla zvolena druhá varianta. Od této doby se datuje existence novodobé zoologické zahrady její následný rozvoji a zvelebení. Příchodem nového ředitele Josefa Kachlíka se počal v  plné míře realizovat záměr vybudovat z této zahrady moderní zoo, zaměřenou na chov primitivních druhů a plemen domácích zvířat z celého světa.

 

 

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto